Automatyczna skrzynia biegów to bardzo wygodne rozwiązanie, które ceni wielu kierowców. Równocześnie trzeba pamiętać, że każdy automat wymaga odpowiedniego serwisowania. Najważniejszą rzeczą, o której musi pamiętać każdy kierowca, jest wymiana oleju przekładniowego. W poniższym poradniku odpowiemy na szereg pytań: co to jest dynamiczna wymiana oleju, czym różni się wymiana statyczna od wymiany dynamicznej, ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju i jaki olej przekładniowy wybrać do skrzyni biegów.

Przez wiele lat w Europie dominowały manualne (ręczne) skrzynie biegów. Natomiast automatyczne skrzynie biegów były najpopularniejsze w USA i Kanadzie. Od kilkunastu lat po europejskich drogach jeździ coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. Jest to spowodowane tym, że nowe auta premium są coraz częściej już w standardzie, wyposażane w skrzynię automatyczną. Po europejskich drogach jeździ też coraz więcej samochodów z napędem hybrydowym, w których nie stosuje się skrzyń manualnych.

Nie ma znaczenia, jaka skrzynia automatyczna znajduje się w naszym samochodzie. Może to być klasyczna skrzynia automatyczna ze sprzęgłem kinetycznym (najczęściej 5,6 lub 7 biegowa), dwusprzęgłowa skrzynia DSG, skrzynia planetarna albo bezstopniowa CVT. W każdej z tych skrzyń należy wymieniać olej przekładniowy.

Co to jest dynamiczna wymiana oleju?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, czy Twoja skrzynia biegów wymaga już wymiany oleju przekładniowego.
Musisz zajrzeć do instrukcji samochodu. Producent Twojego auta określa w niej interwał wymiany oleju przekładniowego w automatycznej skrzyni biegów.

 • Najczęściej olej przekładniowy w automatycznej skrzyni biegów wymienia się co 40 – 120 tys. kilometrów przebiegu.
 • Olej przekładniowy w automatycznej skrzyni biegów powinno się wymienić także po przegrzaniu oleju, które jest sygnalizowane zapaleniem się kontrolki ostrzegawczej na desce rozdzielczej auta. Jazda z przegrzanym olejem przekładniowym jest niebezpieczna. Taki olej przekładniowy stracił swoje właściwości ochronne.
 • Warto również wymienić olej przekładniowy w automatycznej skrzyni po zakupie samochodu używanego.
 • Doświadczony mechanik może pobrać próbkę oleju przekładniowego z automatycznej skrzyni biegów i na podstawie tej próbki określić, czy olej wymaga wymiany. Pod uwagę bierze się między innymi stopień zanieczyszczenia (obecność metalowych opiłków w oleju), barwę i zapach oleju.

Niektórzy producenci samochodów twierdzą, że skrzynie automatyczne, montowane w ich autach, nie wymagają wymiany oleju przekładniowego. Olej przekładniowy ma w nich wystarczyć na całe życie auta (w praktyce jest to ok. 200 tys. km przebiegu). Takie stwierdzenie stoi w sprzeczności z zaleceniami mechaników oraz producentów automatycznych skrzyń biegów. Nic w tym dziwnego, producentowi samochodu nie zależy na tym, aby samochód jeździł w nieskończoność.

Przed umówieniem się na dynamiczną wymianę oleju powinniśmy także przygotować dwie rzeczy, niezbędne do przeprowadzenia wymiany:

 • Olej przekładniowy;
 • Filtr oleju automatycznej skrzyni biegów.

Producent samochodu podaje w instrukcji i książce serwisowej samochodu specyfikację oleju przekładniowego.

 • W przypadku skrzyń automatycznych stosuje się proste oznaczenia, np. DEXRON IID albo DEXRON VI. To najważniejszy parametr przy doborze oleju przekładniowego.
 • Dodatkowo producenci samochodów podają swoje normy jakościowe, np. MB 236.2 (oznaczenie firmy Mercedes Benz) albo ESP-M2C166-H (oznaczenie firmy Ford). Jeśli wybrany przez nas olej spełnia dodatkowo normy jakościowe producentów aut, możemy być pewni, że jest to produkt wysokiej jakości.

Filtr automatycznej skrzyni biegów dobieramy do konkretnego modelu samochodu.

 • Potrzebne są takie dane jak marka, model, rocznik, wersja silnikowa. W wielu sklepach filtr można idealnie dobrać po numerze VIN samochodu.

Zaniechanie wymiany oleju przekładniowego może mieć fatalne konsekwencje. Od przyspieszonego zużycia skrzyni i problemów z jej właściwą pracą, aż po poważne uszkodzenie skrzyni biegów. Koszty naprawy automatycznych skrzyń biegów są bardzo, bardzo wysokie. Dlatego tym bardziej warto o nie dbać.

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

dynamiczna-wymiana-oleju

Dynamiczna wymiana oleju przekładniowego jest przeprowadzana przy użyciu specjalistycznego urządzenia (wyglądem przypomina ono stację do obsługi klimatyzacji), wyposażonego w specjalne adaptery przyłączeniowe. Wymiana dokonywana jest przy uruchomionym silniku samochodu.

Urządzenie zostaje podłączone w obieg oleju skrzyni biegów. Następnie wysysa ono stary, zużyty olej przekładniowy i równocześnie, wtłacza do skrzyni nowy olej pod tym samym ciśnieniem i w takiej samej ilości, w jakiej usuwany jest stary olej.

Zastosowanie metody dynamicznej pozwala na usunięciu całego oleju, znajdującego się w skrzyni biegów (także z chłodnicy oleju, czy np. sprzęgła hydrokinetycznego). Można również, przed wymianą, wlać do starego oleju płukankę do skrzyni biegów. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku skrzyń biegów, w których nie wymieniano oleju przekładniowego przez długi czas. Płukankę warto również zastosować w kupionym samochodzie używanym z automatem. Dynamiczna wymiana oleju pozwala na całkowite usunięcie płukanki, wraz ze starym olejem przekładniowym. Zastosowanie płukanki pozwala często na usunięcie problemów z niewłaściwą pracą skrzyni, np. szarpania podczas jazdy.

Nowoczesne urządzenia do dynamicznej wymiany oleju samodzielnie rozpoznają kierunek przepływu oleju przekładniowego. Są również wyposażone w dwie pompy (pierwsza do nowego oleju, druga do oleju zużytego o zmiennym wydatku), dostosowujące się do ciśnienia w konkretnym modelu skrzyni biegów. Urządzenia są również wyposażane w zasilanie awaryjne, aby w razie wyłączenia prądu, nie doprowadzić do zatarcia skrzyni.

Jak sprawdzić poziom oleju automatycznej skrzyni biegów?

Poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów sprawdzamy tak samo, jak poziom oleju silnikowego.
Wyciągamy bagnet i wycieramy go, a następnie umieszczamy go z powrotem na miejscu, aby jeszcze raz wyciągnąć i prawidłowo odczytać stan. Jeżeli poziom mieści się w przedziale MIN – MAX oznacza, że poziom jest prawidłowy. Jeżeli jest poniżej wartości MIN to, należy go jak najszybciej uzupełnić. W przypadku zbyt dużej ilość musimy usunąć nadmiar oleju przekładniowego.

Co ile wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Wielu posiadaczy nowy aut nie ma pojęcia, że olej w automatycznych skrzyniach biegów nie jest wieczny i należy go regularnie wymieniać. Mimo zapewnień sprzedawcy z salonu, że trwałość oleju jest dożywotnia. Rekomendujemy wymianę oleju metodą dynamiczną po upływie 60-120 tys. km (dla nowych samochodów). Przekroczenie zalecanego dystansu może skutkować bardzo poważnymi naprawami. W przypadku samochodów używanych zalecamy wymianę co 40 – 100 tys. km. Rodzaj preferowanej jazdy ma, również znaczenia. Ekonomiczna jazda pozwoli nam trzymać się bliżej górnych granic przejechanych kilometrów.

Jakie są wady dynamicznej wymiany oleju?

Dynamiczna wymiana oleju ma tylko dwie wady:

 • Potrzeba większej ilości oleju przekładniowego, niż w przypadku metody statycznej;
 • Usługa jest droższa, niż w przypadku metody statycznej (która kosztuje 100 – 150 zł).

Za wadę można również uznać to, że nie wszystkie warsztaty samochodowe posiadają odpowiedni sprzęt (urządzenie) do dynamicznej wymiany oleju.

Różnica pomiędzy wymianą dynamiczną a statyczną?

Jak przebiega statyczna wymiana oleju w skrzyni? Auto ustawia się na podnośniku, odkręca korek oleju i usuwa ze skrzyni stary olej przekładniowy. Taka wymiana pozwala na usunięcie od 30 do 60% starego oleju. Wymiana jest przeprowadzana przy wyłączonym silniku samochodu. Statyczna wymiana oleju wykorzystuje zjawisko grawitacji. Niestety, zazwyczaj stary olej pozostaje w chłodnicy oleju, przekładni hydrokinetycznej, w sterowniku hydraulicznym, sprzęgłach ABS…

Dlatego w czasach, kiedy jeszcze nie było urządzeń do dynamicznej wymiany oleju, mechanicy musieli wymieniać olej nawet 4 razy, aby móc całkowicie oczyścić skrzynię ze starego oleju przekładniowego. I nie zawsze udawało się usunąć cały stary olej.

Dynamiczna wymiana oleju czy statyczna? Oto najważniejszy argument. Statyczna wymiana oleju pozwala na usunięcie tylko części starego oleju ze skrzyni i uzupełnienie poziomu nowym olejem. Dynamiczna wymiana oleju pozwala na usunięcie całego starego oleju z układu i zastąpienie go nowym olejem.

Zastosowanie środka czyszczącego skrzynię (detergentu) przy statycznej wymianie oleju sprawia, że istnieje bardzo duże zagrożenie pozostania dużej ilości środka w skrzyni, po zakończonej wymianie. Tymczasem w przypadku wymiany dynamicznej, cały detergent czyszczący jest usuwany razem ze starym olejem. Dynamiczna wymiana oleju-czy warto? Zdecydowanie tak.

Ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju cena zależy od typu skrzyni biegów, a także od potrzebnej ilości oleju i ceny filtra.

 • Możemy przyjąć, że w typowym samochodzie:
  Potrzeba od 8 do 10 litrów oleju przekładniowego (cena od 20 do 50 zł za litr, w zależności od klasy DEXRON oraz producenta oleju)
 • Filtr automatycznej skrzyni biegów kosztuje od 100 do 200 zł (choć zdarzają się auta premium, gdzie filtr kosztuje ponad 1000 zł)
 • Usługa dynamicznej wymiany kosztuje od 400 do 700 zł.

Urządzenie do dynamicznej wymiany oleju

Wcześniej wspomnieliśmy, że do dynamicznej wymiany oleju niezbędne jest specjalistyczne urządzenie. Jest ono zasilane z sieci 230 V, ale posiada także zapasowe zasilanie, na wypadek zaniku prądu (mogłoby to doprowadzić do zatarcia skrzyni biegów).
Urządzenie do dynamicznej wymiany oleju posiada specjalne adaptery, które mechanik wpina w obieg olejowy skrzyni (adapter z nowym olejem do wlewu oleju, adapter do starego oleju do wyjścia na chłodnicę oleju). Urządzenie może automatycznie dawkować nie tylko olej, ale także środki czyszczące skrzynię oraz uszlachetniające olej.

Jaki olej do skrzyni automatycznej?

jaki-olej-do-skrzyni-automatycznej

Warto zwrócić uwagę na oleje przekładniowe K2. To polskie oleje, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy jakości. Wyprodukowano je na bazie starannie wyselekcjonowanych olejów bazowych, z dodatkiem odpowiednio dobranych dodatków uszlachetniających, chroniących przed korozją, zużyciem i powstawaniem osadów. Producent zastosował technologię Nanotech, usprawniającą pracę skrzyni biegów i chroniącą ją przed wyciekami oraz zużyciem.

Gdzie zlecić dynamiczną wymianę oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to usługa, którą najłatwiej zlecić na portalu Autonova.com

Wybierz z pośród listy miast poniżej:

znajdź warsztat

lub

 1. Wystarczy wpisać nazwę usługi (dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów), a także swoje miejsce zamieszkania;
 2. Już po kilku minutach dostaniesz listę warsztatów w Twojej okolicy;
 3. Można poznać cenę usługi i umówić się online na konkretny termin.

Ile trwa dynamiczna wymiana oleju?

Proces wymiany oleju w skrzyni biegów przy użyciu specjalnej maszyny jest dość czasochłonny. Należy płukać specjalnym środkiem czyszczącym. Następnie wymienić filtry, uszczelki. Kolejno przepłukać cały układ nowym olejem. Ostatnim krokiem najtrudniejszym jest ustalenie jego odpowiedniego poziomu oraz kalibracja skrzyni. Cały zabieg trwa kilka godzin.